- Kotły i piece
- 6 listopada 2022
- 0
Kotły klasy 5 mogą pomóc w walce ze smogiem!
Dawniej każdy, kto korzystał z pieców, kominków czy kotłów centralnego ogrzewania, mógł wrzucić do nich wszystko, co wytwarzało ciepło i ogień. Palono śmieci, używano gorszego paliwa, które było tańsze od dzisiejszego, a nawet buty, lakierowane, klejone kawałki ze starych mebli i plastikowych opakowań.
Emisja szkodliwych pyłów z komina była ogromna. Na alarm bili obrońcy świeżego powietrza. Powstały normy określające, jakie paliwo może być stosowane do ogrzewania budynków. Nowoczesne kotły umożliwiały skuteczniejszą walkę ze smogiem. Dzięki możliwości dofinansowania łatwiej było zrealizować inwestycję.
Jaki kocioł wybrać, aby spełnić unijne normy
Obecnie zabronione jest wyrzucanie śmieci lub innych ciężkich przedmiotów powodujących smog w domowych urządzeniach grzewczych. Zabronione jest również spalanie śmieci w otwartych paleniskach w ogrodzie przydomowym. Nawet piec starego typu może być używany do spalania na przemian drewna, węgla i trocin.
Należy upewnić się, że nowy kocioł co spełnia normy unijne. Normy te określają dopuszczalny poziom emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wszystkie kotły 5 klasy są zaprojektowane tak, aby ograniczyć szkodliwe substancje, które powstają w procesie spalania. Każdy piec może być używany tylko z jednym rodzajem paliwa.
W piecu na pellet należy stosować wyłącznie pellet. Każde inne paliwo, np. ekogroszek, nie będzie spełniało wymogów. Może też spowodować uszkodzenie urządzenia. Ponieważ każdy producent pieców wykonuje kocioł na pellet w inny sposób, inny jest ten na ekogroszek. Oba rodzaje pieców mogą być używane, jeśli posiadają certyfikat ekoprojektu lub klasy 5.
W piecach na ekogroszek i pelet można spalać zarówno drewno, jak i węgiel. Posiadają również dodatkowy ruszt. Piece te nie kwalifikują się do dofinansowania zakupu pieca klasy 5.
Jaki typ kotła na pellet zastosować w swoim domu?
Istnieje wiele opcji pieców klasy 5. Każdy piec centralnego ogrzewania na pellet, który spełnia aktualne normy emisji, jest dopuszczalny do użytku. Ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystko jest zautomatyzowane na piecu na pelet. Im więcej pracy wykona użytkownik pieca, tym łatwiejsze będzie jego użytkowanie.
Dobrym pomysłem jest piec z podajnikiem, dzięki któremu kocioł będzie mógł inteligentnie dozować pellet. Dostarczy on pellet w odpowiedniej ilości i częstotliwości, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Podajnik rozpali również ogień w komorze i wymiecie popiół do pojemnika na popiół.
Piec co z podajnikiem ma jedno zadanie: opróżnić pojemnik na popiół, zadbać o ogólną konserwację i monitorować ustawienia komputera. Konserwacja powinna być wykonywana po rozpoczęciu sezonu grzewczego i przed jego zakończeniem. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych awarii podczas pracy kotła, np. gdy na zewnątrz jest zimno. Wszystkie kotły klasy 5 zakupione po 2020 roku muszą spełniać najsurowsze przepisy.
Jaki kocioł na ekogroszek może ulec awarii po 2027 r.
Stare piece, które są poniżej klasy 5 można wymieniać do 2027 roku. Po tym czasie każdy piec niespełniający ekoprojektu i normy PN-303-5:2012 będzie zakazany. Norma ta określa, że następujące substancje powinny emitować jak najmniej.
- Tlenek węgla
- tlenek azotu,
- Organiczne związki gazowe
- cząstki stałe
Konkretne parametry są określone w normie. Liczby muszą być wyrażone w mg/m3, co odpowiada wymienionym zanieczyszczeniom. Pod uwagę wzięto również kotły węglowe z podajnikiem ręcznym i automatycznym. W przypadku pierwszego pieca tlenek węgla może wydostawać się do atmosfery w zakresie do 500 mg/m3, natomiast w przypadku drugiego pieca - 700 mg/m3.
Przy kotłach klasy 5, które mają podajnik, ilość związków gazowych w dymie może wynosić nawet 20 mg/m3, a bez niego 30 mg/m3. Weźmy pod uwagę, że piece centralnego ogrzewania bez podajnika mogą emitować do atmosfery cząstki stałe w ilości do 40 mg/m3, a ręczne - do 60 mg/m3.
W 2020 roku wprowadzono zakaz stosowania pieców i kotłów, które emitują szkodliwy dym. Jednak po 2027 roku takie piece nie będą już mogły być sprzedawane w żadnym gospodarstwie domowym.
Wciąż dostępne są tylko piece na pellet i ekogroszek klasy 5!
Aby żyć zgodnie z prawem, należy sprawdzić, czy producent pieca rzeczywiście posiada w sprzedaży ekogroszek lub palnik na pellet klasy 5. Jest tak dlatego, że jeśli kopuła pieca nie zawiera prawidłowych informacji lub instrukcji, to montaż pieca zostanie zaakceptowany przez komisję.
Każdy producent ma obowiązek wycofania ze sprzedaży kotła, który nie spełnia wymagań klasy 5. Piece Ecodesign są w pełni zautomatyzowane, ekologiczne i ekonomiczne, przeznaczone do klasy 5. Zapewnia to bezpieczeństwo dla użytkownika, zmniejsza koszty eksploatacji i ogranicza zanieczyszczenie powietrza.
Najnowsze Artykuły
- Ogrzewanie
- 19 czerwca 2024
- 0
Kominek rekreacyjny - wszystko co musisz o nim wiedzieć
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Które piece są ekologiczne?
Kategorie
- Ogrzewanie 10
- Kotły i piece 21
- Blog 7