- Kotły i piece
- 17 października 2022
- 0
Co wybrać między kominkiem powietrznym a wodnym?
Jaki kominek powinieneś wybrać? Który kominek powinieneś wybrać? Kiedy lepiej zagrać na kominek z dystrybucją gorącego powietrza? Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla płaszcza wodnego? To najczęstsze problemy, z którymi spotykamy się przed instalacją kominka w naszych salonach. Jakimi kryteriami należy się kierować, aby podjąć ostateczną decyzję?
Na tytułowe pytanie trudno jest odpowiedzieć. Musimy wziąć pod uwagę co najmniej kilka wskaźników, aby podjąć właściwą decyzję. Ważnym czynnikiem jest metraż i projekt domu. Do tego dochodzą indywidualne potrzeby każdego z domowników, styl życia oraz nasze zasoby finansowe. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszystkie plusy i minusy, a także kalkulacje. Możliwość wymiany kominka może być dużym problemem i kosztem.
Jak działa kominek powietrzny?
Kominek powietrzny działa w bardzo prosty sposób. Jest to zamknięte palenisko, które konwekcjonuje ciepło. Co to oznacza? Wkład kominkowy nagrzewa się poprzez spalanie drewna. W ten sposób powstaje wysoka temperatura, która nagrzewa wkład i szybę. Przez nagrzane powierzchnie ciepło przekazywane jest do pomieszczenia. Powietrze z kominka rozprowadzane jest grawitacyjnie lub za pomocą specjalnego systemu nadmuchowego DGP.
Kominek powietrzny, który nie wykorzystuje DGP, może ogrzewać pomieszczenia o wysokości do 3 metrów. Do ogrzania większych pomieszczeń wymagany jest specjalny wentylator.
DGP to sieć złożona z zabezpieczonych i zaizolowanych rur, które montujemy we wszystkich pomieszczeniach wymagających ogrzewania. Nie powinniśmy przekraczać możliwości systemu DGP, aby uniknąć strat ciepła. System dystrybucji gorącego powietrza powinien rozprowadzać ciepło tylko do 2-3 pomieszczeń, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Wszystkie elementy systemu dystrybucji gorącego powietrza (kanały i kratki, anemostaty itp.) powinny być wykonane z metalu. Dobrze znoszą one wysokie temperatury.
Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kominek powietrzny nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Można go jednak stosować z ogrzewaniem gazowym jako pomocnicze źródło ogrzewania.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym jest podobny do kominka powietrznego. Ogrzewa pomieszczenie poprzez szybę i obudowę. Główna różnica polega na tym, że kominek z płaszczem wodnym posiada wkład z wymiennikiem ciepła, który podgrzewa wodę. Kominek z płaszczem wodnym podłącza się do sieci centralnego ogrzewania domu, co pozwala na lepsze rozprowadzenie ciepła w poszczególnych pomieszczeniach oraz regulację temperatury za pomocą ogrzewania podłogowego i grzejników. Dzięki temu możemy ogrzać nawet najtrudniej dostępne miejsca w pomieszczeniu, a także może zastąpić centralne ogrzewanie. Kominki z płaszczem wodnym są dobrym rozwiązaniem, ale nie powinny być jedynym źródłem ciepła. Który kominek jest lepszy: płaszcz wodny czy płaszcz powietrzny Który jest lepszy?
Każda opcja ma swoje zalety i wady. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przygotować analizę zysków i strat. Cel budowy kominka będzie determinował rodzaj kominka, który wybierzemy. Czy zamierzamy zainstalować w domu system ogrzewania gazowego, a kominek będzie służył jedynie jako dodatkowe źródło ciepła? Czy chcemy, aby był on alternatywą dla systemu grzewczego, która zapewni ciepło w przypadku awarii?
W jakim okresie najlepiej kupić kominek powietrzny?
Kiedy:
- Kominek pełni w salonie przede wszystkim funkcję estetyczną. Przydaje się do ogrzewania pomieszczenia, np. gdy temperatura spada lub wieczory robią się chłodniejsze, bez konieczności włączania piecyka gazowego.
- Kominek będzie przez nas używany sporadycznie i rekreacyjnie (np. do stworzenia przytulnej atmosfery w salonie).
- Chcemy podnieść temperaturę w 2-3 pomieszczeniach znajdujących się w pobliżu kominka.
- Ogrzewanie rezerwowe jest tym, czego potrzebujemy, aby włączyć centralne ogrzewanie w razie jego awarii.
Wybraliśmy kominek, który dmucha DGP, gdy:
- Ponieważ instalacja pozwala nam rozprowadzić powietrze na dalsze odległości, nie musimy ogrzewać więcej niż dwóch pomieszczeń.
- Potrzebujemy ogrzewania pomocniczego przy silnych mrozach (np. Instalacje z pompami ciepła typu powietrze-woda, których moc wtedy spada.
Zalety:
- Instalacja i obsługa są łatwiejsze i bardziej przystępne.
- Nie wymaga podłączenia instalacji centralnego ogrzewania.
- Można ją stosować również poza sezonem grzewczym.
Wady:
- Wadą grawitacyjnego DGP jest nierównomierne rozprowadzenie ciepła po całym budynku.
- Kominek powietrzny, który nie zawiera baterii akumulujących ciepło, szybko się wychładza.
- Trudno jest regulować temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych przez kominek.
Co sprawia, że kominek płaszczowy jest najlepszy?
Kiedy:
- Kominek pełni dwie funkcje: jest funkcją estetyczną, a także może służyć do ogrzewania olejem opałowym lub gazem elektrycznym.
- Z kominka zamierzamy korzystać często i intensywnie.
- Ogrzewanie jest wymagane w wielu pomieszczeniach naszego domu.
- Chcemy mieć możliwość precyzyjnego sterowania i kierowania temperaturą w każdym pomieszczeniu.
Zalety:
- Pozwala to na obniżenie kosztów ogrzewania domu drewnem (drewno jest nadal tańsze od innych "paliw")
- Kominek z płaszczem wodnym może ogrzewać pomieszczenia i zapewniać ciepłą wodę do kąpieli.
- Regulatory pozwalają precyzyjnie ustawić temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.
- Kominek z płaszczem wodnym dłużej zachowuje ciepło niż kominek powietrzny.
Wady:
- Wkład z płaszczem wodnym jest nieco droższy. Jest to kosztowna instalacja, która wymaga hydraulika lub specjalisty od centralnego ogrzewania.
- Wymagane jest regularne i częste dokładanie paliwa.
- Wymagane jest regularne czyszczenie wkładu kominkowego i opróżnianie z popiołu.
Najnowsze Artykuły
- Ogrzewanie
- 19 czerwca 2024
- 0
Kominek rekreacyjny - wszystko co musisz o nim wiedzieć
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Które piece są ekologiczne?
Kategorie
- Ogrzewanie 10
- Kotły i piece 21
- Blog 7