- Kotły i piece
- 8 listopada 2022
- 0
Jaką temperaturę i ile ciepła najlepiej ustawić w piecu i sterowniku?
Brak kontroli temperatury w piecu może doprowadzić do awarii (wybuch pieca, zagotowanie w grzejnikach itp.). Dzisiejsze kotły centralnego ogrzewania są bezpieczne, ponieważ monitorują temperaturę za pomocą zainstalowanego sterownika. Podajnik automatycznie odmierza paliwo i ustawia temperaturę. Komputer pieca może być ustawiony na 50-70 stopni Celsjusza. Grzejniki mogą być ustawione na 19-20 stopni.
Jaki typ kotła powinienem zastosować, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu?
Każdy piec klasy 5 musi spełniać normy europejskie. Obejmuje to kontrolowany pobór paliwa i konserwację. Odbywa się to za pomocą regulatorów temperatury, które są monitorowane przez czujniki. W przypadku pieców domowych wystarczy czujnik, który wyczuwa temperaturę od -50o do +70oC. Do rejestracji temperatury wody i procesu spalania służy sterownik komputerowy. Można go zainstalować ze współpiecem z podajnikiem paliwa stałego lub innymi kotłami klasy 5.
Piec z podajnikiem to dobry wybór do ogrzewania domu. Zwróć uwagę na moc pieca. Lepiej nie używać pieca, który ma mniejszą moc niż potrzebujesz, niż używać takiego, który ma większą moc. To drugie rozwiązanie spowoduje znaczną stratę paliwa, ponieważ piec będzie potrzebował więcej ekogroszku lub pelletu do ogrzania domu niż faktycznie potrzebuje.
Ustawienie temperatury sterownika i pieca 5 klasy - jak?
Jeśli piec co piątej klasy jest w pełni zautomatyzowany i może podawać paliwo bezpośrednio do komory spalania, w sterowniku komputerowym będzie dodatkowa opcja ustawienia częstotliwości podawania paliwa przez piec. Aby dostosować parametry, użyj przycisków. Aby zwiększyć liczbę należy nacisnąć klawisz oznaczony + (plus), a zmniejszyć klawiszem oznaczonym - (minus). Aby wyszukać konkretne komunikaty, pomiędzy plusem i minusem znajduje się zazwyczaj trzeci przycisk. Poszczególne komunikaty zostaną wyświetlone po naciśnięciu i przytrzymaniu klawisza.
Pierwszym krokiem w ustawieniu kotłów z podajnikiem jest ustawienie częstotliwości podawania paliwa. Należy naciskać środkowy klawisz do momentu pojawienia się komunikatu "Rozpalanie kotła". Pojawią się następujące pojęcia: "podajnik", "pauza" Pierwsze z nich pozwala ustawić czas, w którym paliwo ma być podawane do pieca. Przykładowo można go ustawić na 10-15 sekund. Pauza wskazuje czas pomiędzy pierwszym a drugim podrzuceniem pelletu lub ekogroszku (np. 35-45 sekund).
Następnie w kotle klasy 5 należy zaprogramować sterowanie prędkością (limitem) dmuchawy, np. 60-65%. Podtrzymanie przez 8 minut, nadmuch trwa 25-30 sekund. Dawka podtrzymująca - 10s, Opcja: Podawanie wielokrotne 1. Ustawienie temp. zaworu, np. Ustawienie temp. zaworu, np. 40 stopni, data, godzina i wyjście z menu ustawień. Parametry te są kluczowe dla prawidłowej pracy kotła. Przed pierwszym użyciem należy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Ustawienie temperatury pieca 5 klasy i sterownika jest proste, jeśli wiesz co robić.
Dla trybu serwisowego należy zdefiniować dwa parametry:
- Temperatura pompy centralnego ogrzewania na co najmniej 40oC
- Ograniczenie temperatury na kotle co do 30oC
Kolejnym krokiem jest histereza.
- Temp. kotła. 3o C
- Temp. c.w.u. 4o C
Zabezpieczenie podajnika - pozostawić "włączone"
Każde ustawienie powinno być zatwierdzone strzałką. Producent pieca zleca wykonanie pierwszego uruchomienia pieca. Producent pieca ustawia piec w domu klienta, a następnie uczy klienta jak go używać. Można ustawić sterownik i temperaturę. Jeżeli montaż i uruchomienie sterownika okaże się trudne, należy skontaktować się z producentem.
Na czym polegają dodatkowe sterowniki CO?
W każdym pomieszczeniu, w którym ciepło ma być dostarczane przez piec centralnego ogrzewania, przy grzejnikach powinien znajdować się termostat z pokrętłem. Dostępny jest również regulator pogodowy. Urządzenie to składa się z czujnika na zewnątrz budynku i regulatora wewnątrz pomieszczenia. Regulator ten oblicza straty ciepła i określa żądaną temperaturę wody grzewczej.
Regulator sprawia, że dom nie wychładza się, gdy temperatura na zewnątrz spadnie o kilka stopni. Sterownik podnosi temperaturę kotła z wężownicą natychmiast, gdy temperatura na zewnątrz spada. Regulator pogodowy dostosuje parametry w górę, jeśli dom nie jest ocieplony. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, korekta przesunie się w dół.
Czy potrzebujesz fachowca do korekty sterownika?
Jeżeli piec nie działa prawidłowo lub nie można ustawić określonych parametrów, należy wezwać fachowca. Szkolenie podczas pierwszego podłączenia pieca powinno wystarczyć. Do każdego pieca, który posiada podajnik lub dodatkowe sterowniki, dołączona jest instrukcja obsługi. Zawiera ona wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące ustawienia i korekty sterowników, a także sposobu obsługi kotłów współspalających.
Najnowsze Artykuły
- Ogrzewanie
- 19 czerwca 2024
- 0
Kominek rekreacyjny - wszystko co musisz o nim wiedzieć
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Które piece są ekologiczne?
Kategorie
- Ogrzewanie 10
- Kotły i piece 21
- Blog 7