- Kotły i piece
- 23 października 2022
- 0
Jak konserwować piec CO po zakończeniu ogrzewania?
Bez względu na to, jaki typ pieca posiadasz, nie czekaj aż się zepsuje, aby wykonać ostateczną konserwację. Unikanie potencjalnych problemów to lepszy i tańszy sposób na utrzymanie pieca. Dobrze wyregulowany, czysty piec CO pozwoli Ci korzystać z niego dłużej i zaoszczędzić sporo na paliwie, jednocześnie przedłużając żywotność pieca.
Czy opłaca się utrzymywać piec CO w ruchu?
Jak często należy czyścić piec klasy 5 lub inny piec co? Każdy właściciel pieca, który chce przedłużyć życie swojego pieca, głównie ze względów finansowych, musi zadać to pytanie. Powinieneś zaplanować coroczną konserwację pieca przez licencjonowanego specjalistę, zanim nadejdą zimne jesienne dni i noce. System CO może szybko się zużyć i przestać działać, jeśli nie jest kontrolowany i czyszczony co roku.
Ile kosztuje czyszczenie pieca? Koszt corocznego serwisowania jest bardzo przystępny, więc nie zwlekaj z wynajęciem profesjonalisty do wykonania pracy. Standardowy przegląd systemu CO będzie kosztował zazwyczaj od 100 do 200 złotych. Jest to bardzo przystępna stawka, zwłaszcza w porównaniu z kosztem nowego pieca. W związku z tym, nie ma sensu oszczędzać na przeglądach i konserwacji.
W jaki sposób czyścić piec CO?
Pokażemy Ci, jak w kilku prostych krokach konserwować piec CO.
Krok 1: Wyłączenie systemu CO. Zanim co roku wyczyścisz piec, ważne jest, aby odciąć zasilanie i dopływ paliwa. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa. Wyłącznik najczęściej znajduje się w pobliżu pieca. W przypadku pożaru lub wycieku należy zwrócić uwagę na to, gdzie znajdują się wyłączniki.
Krok 2: Oczyść komorę spalania swojego pieca CO.
W komorze spalania paliwo miesza się z powietrzem i zapala, wytwarzając ciepło, a także parę, sadzę i dwutlenek węgla. Ściany komory mogą być dodatkowo uszkodzone i skorodowane przez nagromadzoną sadzę. Do usunięcia nagromadzonej sadzy można użyć małej szczotki drucianej. Narzędzie to jest dostępne w większości sklepów z narzędziami. Następnie należy użyć odkurzacza przemysłowego, aby usunąć wszelkie pozostałości z dna komory. Należy również sprawdzić, czy nie ma żadnych śladów korozji lub ubytków, ponieważ jesteśmy prawie do komory piekarnika.
Zewnętrzna część pieca powinna być czysta. Otoczenie powinno być wolne od brudu, gruzu i innych niepotrzebnych przedmiotów. Nie powinno być żadnych bałaganów ani przedmiotów łatwopalnych w zależności od tego, gdzie znajduje się piec (zazwyczaj w piwnicy).
Krok 3: Sprawdzenie przewodu kominowego
Należy również sprawdzić przewód kominowy znajdujący się poza komorą spalania. Dobrze jest sprawdzić, czy rura nie jest nieszczelna, zwłaszcza w miejscu połączenia z piecem. Małe otwory można załatać taśmą, ale skorodowany przewód kominowy należy wymienić. Warto porozmawiać ze specjalistami, aby ustalić, czy dany element kwalifikuje się do wymiany.
Krok 4 - Wymiana filtra oleju
Filtr oleju jest stosowany w piecach olejowych, aby zapobiec zatkaniu dyszy palnika olejowego przez małe cząsteczki. Może to spowodować przerwanie zapłonu, co może skutkować wyłączeniem systemu. W takim przypadku należy najpierw zamknąć zawór olejowy. Następnie należy usunąć z układu stary filtr i zastąpić go świeżym. Powinieneś odpowiednio oddzielić stary filtr od odpadów niebezpiecznych.
Krok 5: Wymiana filtra powietrza
Wymiana filtra powietrza jest niezbędna. Powinien on być wymieniany co najmniej raz w roku. Filtr może być łatwo wymieniony przez właścicieli domów, co może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Idealnym momentem na wyczyszczenie systemu CO jest początek jesieni, kiedy na zewnątrz robi się już chłodniej. Może to zmniejszyć wydajność pieca, co może doprowadzić do tego, że właściciele pieców będą musieli płacić więcej za ogrzewanie swoich domów. Czyste systemy CO to także świetny sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń w powietrzu.
Ważne jest, aby zrozumieć, że piece, które wymagają konserwacji są różne. Piece elektryczne mogą być droższe i zużywają dużo energii, więc mogą nie być tak opłacalne. Są one mniej skomplikowane i wymagają mniejszej konserwacji. Piece gazowe z drugiej strony są znane ze swojej wydajności. To zależy od tego, jak piec jest utrzymywany w sezonie i poza sezonem. Aby zapewnić długą żywotność, systemy CO wymagają częstszej, rutynowej konserwacji. Zazwyczaj odbywa się to co rok lub dwa lata.
Najnowsze Artykuły
- Ogrzewanie
- 19 czerwca 2024
- 0
Kominek rekreacyjny - wszystko co musisz o nim wiedzieć
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Które piece są ekologiczne?
Kategorie
- Ogrzewanie 10
- Kotły i piece 21
- Blog 7