- Kotły i piece
- 30 października 2022
- 0
Instrukcja krok po kroku montażu pieca c.o.
Nowoczesne piece centralnego ogrzewania wyposażone są w wentylator, sterownik i pompę obiegową. Oznacza to, że do instalacji kotła należy posiadać uprawnienia elektryka. Profesjonalista powinien przeszkolić użytkownika, aby był w stanie prawidłowo korzystać z urządzenia grzewczego. Odpowiednio duża kotłownia jest niezbędna, aby zapewnić łatwą obsługę i konserwację pieca.
Co jest wymagane w przypadku kotłowni?
Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie pomieszczenie na kotłownie. Powinno być ono funkcjonalne i umożliwiać łatwą obsługę pieca. Pomieszczenie może znajdować się na piętrze mieszkalnym, lub w piwnicy. Zanim zainwestuje się w nowy piec, ważne jest, aby utrzymać piwnicę w dobrym stanie.
Akcesoria do kotłów działają na napięcie 230 V. Piec klasy 5 musi być utrzymywany w suchości i z dala od wilgoci. Piwnica musi być szczelnie zamknięta. Może to doprowadzić do szybkiej korozji pieców i zwarcia instalacji, co może doprowadzić do poważniejszych awarii.
Jak montuje się piec 5 klasy?
Fachowiec sprawdza stan techniczny każdego pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany piec. Jeśli projekt tego wymaga, prace polegają na wykonaniu fundamentu, na którym stanie kocioł. W tym momencie następuje podłączenie urządzenia.
- Kanał dymowy
- System grzewczy
- Instalacja do zbiornika wody kąpielowej
Kotły 5 klasy muszą koniecznie zapewnić ochronę przed wzrostem ciśnienia. W tym celu w najwyższej (lub najwyższej) części instalacji umieszcza się naczynie wzbiorcze. Rura przelewowa połączona z naczyniem wzbiorczym pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody do kanalizacji w przypadku nagłego wzrostu temperatury.
Podłączyć sterownik i cały osprzęt do kotła. Na koniec należy przepłukać instalację wodą, a następnie ją odpowietrzyć. Każdy technik szkoli użytkownika w zakresie obsługi pieca. Uczy go również, jakiego paliwa może używać, aby nie doszło do zerwania szpilek.
Czy kotły współbieżne z podajnikami wymagają specjalnego traktowania?
Te kotły są niezwykle łatwe w obsłudze. Taki piec wymaga rzadszego dostępu do kotłowni. Podajnik automatycznie podaje pellet ekogroszek i dozuje odpowiednią ilość. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących rodzaju paliwa, do którego piec został zaprojektowany. W niektórych piecach można stosować ekogroszek lub pellet, ale inne są kompatybilne tylko z jednym rodzajem paliwa.
Ważna jest również znajomość parametrów i rozmiarów ekogroszku, ponieważ nie wszystkie rozmiary będą współpracować z każdym typem kotła. W instrukcji każdego producenta pieca będzie wyszczególnione, jaki rodzaj paliwa i jakie wymiary można stosować. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może skutkować awarią podajnika, uszkodzeniem trzpienia, a nawet zniszczeniem ślimaka. Okres gwarancji jest nadal ważny, ale za naprawę i wymianę ewentualnych uszkodzonych części będzie odpowiadał użytkownik.
Kilka wskazówek dotyczących wyboru właściwego kotła
Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę w kotle jest to, czy spełnia on europejskie normy dotyczące ochrony środowiska przed smogiem. Oznacza to, że musi mieć klasę 5. Należy również zwrócić uwagę na moc kotła, sposób spalania oraz rodzaj paliwa. Mogą być one w pełni lub częściowo zautomatyzowane. Do ogrzewania domu można wykorzystać piece:
- Z podajnikiem
- Z buforem ciepła (bez podajnika),
- Kominki
Te kotły to tylko dwa pierwsze rodzaje. Poniżej przedstawiamy kilka porad.
Piece wyposażone w podajnik mogą służyć do spalania pelletu i ekogroszku. Są to kotły centralnego ogrzewania, które nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Napełnianie podajnika jest możliwe raz w tygodniu lub rzadziej. Wymagają wysokiej jakości paliwa, które mieści się w odpowiednich parametrach i wielkości. Moc kotła, którą wybierzemy, będzie zależała od tego, jak dobrze ocieplony jest budynek, w jakim stopniu i jak duży jest.
Należy zakupić piec, który ogrzewa wszystkie pomieszczenia. Piece o większej mocy spowodują wyższe koszty eksploatacji. W sezonie grzewczym będą zużywać więcej paliwa, a wytworzone ciepło będzie wykorzystywane tylko do ogrzewania domu. Resztę odbierze komin.
Świetnym rozwiązaniem są kotły z rurą dymową na dole. Są one bardziej ekonomiczne, ale są też najdroższe. Piece z buforem są najbardziej przystępne na rynku. Do tych pieców paliwo musi być dostarczane ręcznie. Trzeba będzie odwiedzać piec kilka razy dziennie, szczególnie w okresie zimowym. W tych piecach można stosować różne paliwa, co może być zaletą. Możliwe jest zarówno drewno, jak i węgiel. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto porozmawiać ze specjalistą. Najczęściej decyzję podejmują znajomi, którzy mieli okazję zainwestować w piec odpowiadający ich potrzebom lub producenci nowoczesnych rozwiązań.
Najnowsze Artykuły
- Ogrzewanie
- 19 czerwca 2024
- 0
Kominek rekreacyjny - wszystko co musisz o nim wiedzieć
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Które piece są ekologiczne?
Kategorie
- Ogrzewanie 10
- Kotły i piece 21
- Blog 7