- Kotły i piece
- 23 października 2022
- 0
Wydajność i zużycie Ecofoam w sezonie. Co warto wiedzieć?
W zależności od pory roku można zastosować inny rodzaj lub ekogroszek. Ogrzewanie wody do kąpieli tylko latem będzie wymagało innej mocy eksploatacyjnej niż ogrzewanie jej w czasie zimowych i jesiennych chłodów. Cena ekogroszku będzie różna w zależności od jego parametrów. Najdroższe będą ekogroszki o najwyższej jakości, ale na zimę warto je mieć. Aby móc ekonomicznie wykorzystać każdy ekogroszek, należy wziąć pod uwagę porę roku, poziom izolacji budynku oraz rodzaj pieca, z którego korzysta użytkownik.
Czy warto kupić większy kocioł na ekogroszek do ogrzewania domu?
Wydaje się słuszne, aby podejmując decyzję o zakupie nowego pieca kupić kocioł, który produkuje więcej ciepła niż jest potrzebne do ogrzania domu. Jest to niebezpieczne podejście do problemu. Piec będzie produkował więcej ciepła niż potrzeba. Komin będzie wydalał nadmiar ciepła, aby zapobiec przegrzaniu. Zbyt mały piec może nie być w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń. Ważne jest przeanalizowanie wszystkich parametrów, aby piec na ekogroszek działał jak najbardziej ekonomicznie. Dla osób, które chcą jak najwięcej zaoszczędzić, bardzo ważna jest wydajność ekogroszku i zużycie sezonowe. Odpowiedni piec klasy 5 zapewni Państwu niskie koszty ogrzewania i wysoką jakość instalacji.
Tylko dobrze dobrany kocioł będzie w stanie spełnić wymagania wykonawcy. W domu o powierzchni 120 m2 powinno wystarczyć ciepła na ogrzanie 3 ton ekogroszku. Taki piec musi też być w stanie pracować przez całą zimę. Jeśli zima jest łagodna, powinno wystarczyć paliwa na ogrzanie domu przez kilka miesięcy. Stary dom będzie prawdopodobnie potrzebował 5 ton ekogroszku. Jeśli piec nie jest odpowiedni, może wymagać więcej.
Czy kocioł na ekogroszek klasy 5 może ogrzewać każdy rodzaj ekogroszku?
Każdy piec może być dostosowany do konkretnego paliwa. Wielkość ekogroszku jest ważniejsza niż jego wydajność. Nie wszystkie rozmiary ekogroszku będą współpracować z każdym piecem. Należy zwrócić uwagę na wskazówki producenta, który w instrukcji pokazuje, jakie wymiary pieca przyjmie ekogroszek. Jest to szczególnie ważne w przypadku pieców z automatycznymi podajnikami.
Zbyt duża ilość węgla spowoduje, że użytkownik będzie musiał go zmielić. Spowoduje to duże straty. Może to zablokować wlot i spowodować, że piec wymknie się spod kontroli. Ekogroszek występuje w różnych rozmiarach i może być używany do obsługi pieców tylko ręcznie. Oznacza to, że użytkownik musi załadować węgiel bezpośrednio do komory spalania.
Jeśli wartość RI jest wyższa niż zero, węgiel spieka się podczas spalania. Im wyższa liczba przy tej oznaczonej wartości, tym większa spiekota i niższa temperatura ogrzewania.
Czy jakość ekogroszku jest ważna?
Kluczowe znaczenie ma klasyfikacja ekogroszku, ponieważ wpływa ona na wartości opałowe tzw. kalorie robocze. Wartości tych nie należy mylić z wartościami analitycznymi, gdyż mogą być mylące. Najwyższa klasa robocza ekogroszku to taka, która wytwarza najwięcej ciepła i ma najniższy koszt spalania. Piec klasy 5 spali to paliwo na popiół w postaci pyłu. Po spaleniu ekogroszku nie pozostaną resztki stopów czy niespalonych elementów. Może się to jednak zdarzyć, jeśli piec będzie zbyt duży w stosunku do ilości ogrzewanych pomieszczeń.
Ważne jest, aby podczas spalania ekogroszku sprawdzić jego wilgotność. Dobrze wysuszone bryły pakowane są w grube worki foliowe. Gdy ekogroszek kupowany jest luzem, narażony jest na działanie wilgoci. Odpowiednie przechowywanie paliwa w suchym, wentylowanym miejscu jest kluczowe. Piec na ekogroszek wyposażony w podajnik zapewnia wydajność paliwa. Kotły te mogą obniżyć koszty eksploatacji nawet do 40% w porównaniu z tradycyjnymi piecami rusztowymi. Mają też znacznie wyższą sprawność sięgającą nawet 80%.
Co decyduje o ilości zużywanego ekogroszku?
Zużycie paliwa odpowiada za:
- Moc kotła
- Sposób spalania
- Parametry ekogroszku.
Profesjonalista może pomóc w doborze odpowiednich kotłów klasy 5, które będą dobrze pracować, nie powodując strat. Jest to świetny sposób na uniknięcie błędów już na początku. Do domu o powierzchni 120 m2, który został wybudowany w latach 60. i nie został ocieplony, potrzebny jest piec o dużej mocy. Moc pieca będzie niższa w domu, który ma odpowiednią izolację i szczelne okna.
Im więcej popiołu z liści ekogroszku lub spieków wytworzy, tym będzie bardziej wydajny. Do ogrzania domu do pożądanej temperatury będzie potrzebował mniej energii. Im niższa jakość, tym więcej będzie wymagał i tym większa będzie ilość odpadów poprodukcyjnych. Ekogroszek pozostaje najbardziej wydajnym, niedrogim i powszechnie dostępnym paliwem. Producenci pieców powinni zwrócić szczególną uwagę na nowoczesne technologie w swoich urządzeniach.
Najnowsze Artykuły
- Ogrzewanie
- 19 czerwca 2024
- 0
Kominek rekreacyjny - wszystko co musisz o nim wiedzieć
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekologiczny?
- Kotły i piece
- 26 listopada 2022
- 0
Które piece są ekologiczne?
Kategorie
- Ogrzewanie 10
- Kotły i piece 21
- Blog 7